MERAK EDİLENLER

e-Serbest Meslek Makbuzu Hakkında “Sıkça Sorulan Sorular”
GİB Portal Yerine Neden Favera’yı Tercih Etmeliyim?
Tercih eden mükellefler GİB portalını kullanabilmektedir. Fakat bilinmesi gereken bazı teknik detaylar vardır.

• GİB portalda makbuzlarınız 6 ay muhafaza edilir ve daha sonra silinir.

• Mükellef makbuzlarının ve verilen posta kutusu yanıtlarının “yedeğini” kendi saklamak zorundadır.

• Ayrıca makbuzlarını GİB’e manuel olarak göndermesi gerekmektedir. Eğer GİB portalında makbuzlarını manuel olarak kesiyorsa makbuz serisi GIB olmak zorundadır.

• Favera’da ise saklama hizmeti ücretsiz verilmektedir. Üstelik makbuz serisini istediğiniz şekilde verebilir ve istediğiniz kadar makbuz serisi tanımlayabilirsiniz.

• Raporlama bizim sorumluluğumuzda olup, her ayın 15’inde bir önceki aya ait kesmiş olduğunuz makbuzlar sistem tarafından otomatik olarak Gelir İdaresi Başkanlığı’na raporlanmaktadır.

• GİB portal yapılan hatalı işlemleriniz için sizi uyarmaz, Favera portal ise oluşabilecek tüm hataları otomatik algılar ve sizi zora sokacak durumların yaşanmasının önüne geçer.

• Bu sayede makbuz kesimi, saklama ve GİB’e raporlama işlemlerinizde hata yapma olasılığınızı en aza indirgemiş olursunuz.

Son olarak;

• 
GİB portal kullanırsanız her seferinde e-imza kullanmanız gerekmektedir.


• Favera’da ise mali mühür ya da e-İmza kullanmanız gerekmez ve tüm tarayıcılardan giriş yapabilirsiniz. Mali mühür ya da e-İmza tek sefere mahsus sistem aktivasyonu yapılırken kullanılmaktadır.

E-Makbuza Geçmek İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

Fiyatlar sayfamızdan size uygun kontör paketini seçip ister havale ister kredi kartı ile ödemenizi yapın,

• Başvuruda gerekli olan evrakları (Sözleşme, Vergi Levhası, İmza Beyannamesi, İletişim Bilgileri vb.) bize e-posta ile gönderin, (Başvurunuzdan hemen sonra size gerekli evraklarla ilgili e-posta gönderilecektir)

• Sizin adınıza tüm işlem ve entegrasyon sürecini biz yönetelim,

• Sadece bir kaç saat içerisinde e-makbuz kesmeye başlayın!

Tüm bu işlemler için E-İmzanız olması yeterli…

E-Makbuz’a Şimdi Başvur

Elimizdeki makbuzları iptal ettirmemiz gerekiyor mu?
Hayır. Mevcut tüm basılı makbuzlarınızı ofisinizde ya da herhangi bir yerde yasal saklama süreniz boyunca muhafaza etmeniz yeterlidir.
e-Serbest Meslek Makbuzu Zorunlu mu?

e-Serbest Meslek Makbuzu Zorunluluğu 01.06.2020’de Başlıyor!

e-Serbest Meslek Makbuzu uygulaması, tüm serbest meslek erbapları için 01/06/2020 tarihinden itibaren zorunlu olup, dileyen serbest meslek erbapları bu Tebliğin yayım tarihinden itibaren de uygulamaya dahil olabileceklerdir.

Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğe ulaşmak için tıklayınız..

e-Makbuzlarımızı biz mi saklayacağız?
Hayır. e-Serbest Meslek Makbuzu’na geçtiğiniz zaman kesmiş olduğunuz e-makbuzlar 10 yıl süreyle ücretsiz olarak saklanmaktadır.
Kesilen makbuzlar muhatabına nasıl ulaşacak?
Makbuz oluşturulduktan sonra e-posta ile istenilen makbuzlar sistem üzerinden muhatabına gönderilir. Gönderilen e-postaların ulaşıp ulaşmadığını yine size sunduğumuz sistem üzerinden anlık olarak görebilirsiniz.

 

Mali müşavirim ile olan ilişkimi nasıl etkiler?
Evrak gitti-geldi süreci olmadan çalışmanızı sağladığı için, e-makbuz uygulaması sayesinde mali müşaviriniz ile daha hızlı iletişim kurabilir, daha kolay çalışabilirsiniz.
Defter beyan sisteminde e-SMM işleyişi nasıl olacak?
Defter Beyan Sistemi üzerinde gelir ve gider kayıtları elektronik ortamda gerçekleştirilebilir, defterler de bu kayıtlardan hareketle elektronik ortamda oluşturulabilir, saklanabilir ve beyannameler hazırlanarak onaylanabilir.

Şu an ki uygulamada GİB üzerinde otomatik bir yapı olmadığı için düzenlenen Serbest Meslek Makbuzlarının defter beyan sistemine manuel olarak girilmesi gerekmektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan alınan bilgilere göre oluşturulan e-SMM’ler GİB’e raporlandığında defter beyan sistemine de otomatik olarak aktarımlarının yapılması planlanmaktadır.

Anahtar Teslim E-Makbuz Hizmeti

Kolay kullanımı, yalın arayüzü, hazır gelen makbuz cari bilgileri ve hesaplama tablosu ile Favera en büyük yardımcınız olacak.

Üstelik bir bakışta tek ekrandan ofisinizin anlık durumunu da görüp, finansal verilerinizi her yerden yönetebileceksiniz.

Call Now ButtonBizi Arayın